Krytyka to ani wyrok, ani wyrocznia! To nawet nie jest prawda o Tobie!

Krytyki nie da się uniknąć. Zawsze znajdzie się ktoś, kto skrytykuje Twoje marzenia, Twoje plany, Twoje działanie. Na przykład gdy kobieta jest w ciąży, czuje się dobrze i chodzi do pracy, może usłyszeć, że „nawet w ciąży musi robić karierę”. Z kolei gdy w ciąży czuje się źle i musi być na zwolnieniu lekarskim, usłyszy, że „przecież od ciąży się nie umiera”.

Nieważne co zrobisz i tak będziesz narażona na krytykę. A skoro tak jest, to po co aż tak bardzo przejmować się cudzą opinią? Pamiętaj, że krytyka to tylko i wyłącznie cudza opinia na dany temat! To nie jest prawda o Tobie. Zaś człowiek, który wygłasza krytykę nie jest wyrocznią! Nikt nie ma prawa dyktować Ci jak masz żyć, narzucać Ci swojego zdania na dany temat. Jego osąd został wydany na podstawie jego doświadczeń, a nie Twoich własnych, oraz na podstawie jego przekonań, które wcale nie muszą być zgodne z Twoimi poglądami.

Czy wiesz jaką cenę płacisz za uznawanie czyjeś negatywnej opinii za prawdę na swój temat? Sama zobacz:

Naprawdę chcesz nadal, świadomie, płacić taką cenę za bezkrytyczne przyjmowanie cudzej opinii jako prawdy o Tobie?

Dlaczego jesteśmy krytykowane?

Generalnie krytykujemy to, czego nie rozumiemy. Zamiast postarać się zrozumieć, od razu wydajemy negatywny osąd. Często krytykujemy też, bo czujemy się gorsi od innych ludzi, zazdrościmy im tego, co mają lub tego, że odnieśli sukces. Bliskie nam osoby krytykują nas „bo martwią się o nas” i uważają, że wiedzą lepiej, co jest dla nas dobre.

Cudza opinia należy do człowieka, który ją wygłasza, to nie jest Twoja sprawa.

Wiem, że krytyka ze strony bliskich nam osób jest bolesna. W takiej sytuacji radzę sobie w ten sposób, że trzymam się przekonania, że w danej sytuacji człowiek postępuje najlepiej jak potrafi. Postąpił w określony sposób, bo inaczej nie umiał. Nie przypisujmy naszym bliskim cech nadludzi. Oni są, tak samo jak my, zwykłymi ludźmi. Ludźmi, którzy się mylą, popełniają błędy, nie wierzą w siebie, boją się, nie wiedzą, że można postępować inaczej, bo tak ich wycho- wano. Być może oni sami nie słyszeli dobrych słów na własny temat i nawet nie zdają sobie sprawy, że można powiedzieć komuś coś innego niż krytyczne uwagi.

Sama doświadczałam krytyki ze strony bliskich mi osób wiele razy. Byłam krytykowana za to, że jeździłam na szkolenia z dziedziny rozwoju osobistego, że wydawałam na nie pieniądze. Krytykę słyszałam również zakładając firmę, gdyż z góry zakładano, że poniosę porażkę.

Pokaż mi  człowieka, który obawia się źle wypaść.

To człowiek, którego zawsze można pokonać.

Lou Brock

Nasza siła i sprawczość są uzależnione od tego, w jaki sposób reagujemy na słowa krytyki i pochwały. Niezwykle ważne jest, żeby przestać uzależniać nasze postępowanie od krytyki lub pochwał ze strony innych ludzi. Zawsze chętniej będziemy słuchać pochwał, a krytykę przyjmować z niechęcią. Jeśli pozwolimy, żeby cudza opinia mogła zmieniać nasze poczucie własnej wartości, wpływać na nasze plany i zamierzenia, to tylko sobie zaszkodzimy. Nie mamy wpływu na to, czy ludzie będą nas chwalić, czy też ganić. Wpływ mamy jedynie na naszą reakcję na ich słowa. Dlatego podchodź do cudzych opinii z dystansem.

Jeśli usłyszysz krytyczne uwagi skierowane w Twoją stronę, nie musisz wcale wdawać się w dyskusję czy tłumaczyć swojego postępowania. Masz pełne prawo mieć odmienne zdanie. Ja w takiej sytuacji posługuję się następującymi zwrotami:

Często w sytuacji, gdy jesteśmy krytykowane czujemy pustkę w głowie i nie potrafimy nic odpowiedzieć. Potem w głowie odtwarzamy wielokrotnie zaistniałą sytuację, wymyślając możliwe odpowiedzi, a przy okazji zadręczamy siebie, że znowu zapomniałyśmy języka w gębie. Naucz się jednego z powyższych zwrotów i w takiej sytuacji posłuż się nim.

Obejrzyj również film, w którym znajdziesz gotowe wzory odpowiedzi na krytykę!

POBIERZ NOTATKĘ WIZUALNĄ AUTORSTWA ALEKSANDRY MILLER-PIETRZAK NA TEMAT TEGO, CO ODPOWIADAĆ NA KRYTYKĘ.

Wszystkie moje filmy i livy znajdziesz na moim kanale Anna Słowińska na YouTube.

Więcej informacji na temat radzenia sobie z krytyką ze strony innych ludzi oraz na temat tego, jak przestać krytykować samą siebie znajdziesz w książce „Jak przestać uważać, że nie jesteś dość dobra?”

Pozdrawiam

Anna Słowińska

Trener pewności siebie i skutecznoścI